Współcześnie możemy coraz częściej liczyć na wsparcie nowych technologii. W niemal każdej dziedzinie, jaką możemy sobie wyobrazić, obecne są rozwiązania, które zdejmują z nas wiele codziennych obowiązków. Przykładem mogą być wszelkie zadania związane z ogrodem. Mimo że przyczyniają się one do spektakularnych efektów, okupione są niejednokrotnie wysiłkiem i długimi godzinami poświęconymi na tego rodzaju obowiązki. Aby więc ułatwić nam nieco życie, producenci marki Stihl tworzą dla nas różnego rodzaju udogodnienia. Ich wpływ na nasz komfort jest niebagatelny, musimy jednak wiedzieć, że każdy sprzęt wymaga specjalistycznych przeglądów i konserwacji. Niezbędna jest również systematyczna wymiana niektórych elementów, takich jak na przykład olej do kosiarki. Kiedy należy przeprowadzić ten zabieg i po czym poznać ewentualne nieprawidłowości?
Pielęgnacja ogrodu jeszcze nigdy nie była tak przyjemna
Większość z nas, nawet jeśli mamy tylko niewielki ogródek działkowy albo przestrzeń na balkonie czy tarasie, pragnie stworzyć miejsce urokliwe i w pełni zadbane. Potrzeba ta jest dla ludzi absolutnie zrozumiała i naturalna. Dzięki otaczającej nas zieleni zyskujemy większy spokój i lepsze samopoczucie. Chwile spędzane w takich okolicznościach przyrody są znacznie przyjemniejsze i wiele osób dąży do tego, aby mieć chociaż niewielką przestrzeń, którą zazieleni. Warto jednak wiedzieć, że, aby takie przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem, trzeba włożyć sporo pracy, szczególnie na początku, a później pielęgnować swój ogród lub zielony skwerek.
Jednym z takich, niezwykle istotnych, zabiegów pielęgnacyjnych jest koszenie. Chociaż są różne szkoły dotyczące częstotliwości oraz najlepszych technik, każdą murawę należy przynajmniej dwa-trzy razy w sezonie skracać. Jeszcze do niedawna sprzęt ułatwiający tę pracę był drogi i trudno dostępny. Teraz mamy do wyboru produkty takich marek jak Stihl, dzięki którym te codzienne zajęcia stają dużo prostsze, przyjemniejsze i szybsze. Pozbycie się nadmiaru trawy trwa krócej, a my możemy wykorzystać zaoszczędzony czas na inne zajęcia. Co więcej, korzystanie z nowoczesnych sprzętów nie wymaga od nas skomplikowanych umiejętności czy doświadczenia. Niemal wszystkie urządzenia tego rodzaju są proste w obsłudze i większość z nas, po zapoznaniu się z instrukcją obsługi, bez trudu poradzi sobie z tym zajęciem. Musimy jednak pamiętać o swego rodzaju BHP podczas korzystania z takich rozwiązań jak kosiarka.
Eksploatacja urządzeń ogrodniczych – olej do kosiarki
Warto wiedzieć, że istnieje niezwykle rozbudowana grupa sprzętów i urządzeń, które szczególnie silnie zużywają się wraz z ich eksploatacją. Choć jakość ma i w tym przypadku duże znaczenie, należy mieć świadomość, że także wysokogatunkowe produkty wymagają systematycznych przeglądów, napraw oraz cyklicznej wymiany szczególnie mocno eksploatowanych podzespołów.
Jednym z takich urządzeń jest kosiarka do trawy. Wbudowane w nią ostrza zużywają się wraz z kolejnymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Oczywiście dbanie o te elementy wydłuża żywotność naszego urządzenia, ale z czasem wszystkie noże należy wymienić na nowe. Z kolei innym surowcem eksploatacyjnym jest olej do kosiarki. Dotyczy to modeli spalinowych, które zasilane są w taki sposób.
Pilnowanie, aby urządzenie miało stale wystarczający poziom oleju to gwarancja sprawnej i niezakłóconej pracy kosiarki. Zaniedbanie może z kolei prowadzić do zauważalnego spadku wydajności, a w konsekwencji nawet do trwałego uszkodzenia sprzętu. Kiedy najlepiej przeprowadzić wymianę oleju? W jaki sposób wykonać ją samodzielnie, bez konieczności oddawania kosiarki do serwisu?
Wymiana oleju w kosiarce – co należy wiedzieć na początek?
Systematyczna wymiana oleju w kosiarce spalinowej to jeden z kluczowych zabiegów. Zaraz obok czyszczenia urządzenia po każdym użyciu jest to praca, którą musimy wykonać, aby działało ono sprawnie i bez awarii.
Zabiegi pielęgnacyjne dotyczące sprzętu ogrodniczego przypominają w pewnym sensie troskę o własne zdrowie. Dostarczając sobie zdrowych i zbilansowanych posiłków, zapewniamy sobie doskonałą kondycję. Podobnie jest w przypadku różnego rodzaju urządzeń elektrycznych. Jeśli systematycznie o nie dbamy i zapewniamy im odpowiednie elementy, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, wydłużamy tym samym ich żywotność i niezawodność. Co więcej, te drobne i niezbyt czasochłonne zabiegi zaowocują sprawniejszym i wydajniejszym użytkowaniem. Pozwalają ponadto uniknąć nagłych i kosztownych napraw. Zamiast tego wystarczy pamiętać o takich rozwiązaniach jak regularna wymiana oleju.
Jeśli zignorujemy ten wymóg, nasza kosiarka może zacząć szwankować. Konsekwencje mogą być naprawdę przykre, ponieważ mogą wywołać zupełnie niepotrzebne problemy i komplikacje. Co więcej, brak odpowiedniego poziomu oleju może doprowadzić do zaburzeń takich jak ograniczenie właściwości smarnych, a z czasem także do gromadzenia się zanieczyszczeń i drobinek metali, które z kolei mogą doprowadzić do uszkodzenia napędu urządzenia. Aby tego uniknąć, zaleca się systematyczną wymianę oleju. Kiedy dokładnie należy ją przeprowadzić?
Co ile wymieniać olej do kosiarki?
Warto uświadomić sobie, że szczegółowe przedziały czasowe mogą różnić się od siebie w zależności od danego modelu kosiarki. Producenci poszczególnych produktów ustalają specyfikację na podstawie parametrów sprzętu. Jeśli jednak nie dysponujemy tego rodzaju informacjami, wówczas należy przyjąć uniwersalne zalecenia. Zgodnie z nimi olej w kosiarce spalinowej powinniśmy wymieniać średnio co 20-25 godzin pracy urządzenia. Jeśli jednak ktoś kosi stosunkowo rzadko, zaleca się, aby zabieg ten wykonywać przynajmniej raz w sezonie wiosenno-letnim. Należy jednak wiedzieć, że w przypadku dopiero co zakupionych sprzętów pierwszą wymianę należy przeprowadzić już po pierwszych pięciu godzinach pracy kosiarki. Dzięki temu usuniemy pozostałości cząsteczek metali, które wytrącają się w czasie docierania się silnika.
Oprócz tych, narzuconych niejako odgórnie, norm dotyczących częstotliwości wymiany oleju, wziąć pod uwagę należy ponadto uszkodzenia, jakie mogą zdarzyć się podczas eksploatacji urządzenia. Mowa między innymi o takich sytuacjach jak zatarcie tłoka, zużycie pierścieni lub uszkodzenie korbowodu. Takie usterki mogą być na tyle poważne, że mogą doprowadzić do trwałego zniszczenia sprzętu. Po czym poznać, że mamy z nimi do czynienia?
Po czym poznać, że należy już wymienić olej do kosiarki?
Specjaliści są zgodni co do tego, że nie jest trudno zorientować się, że z naszą kosiarką dzieje się coś niepokojącego. Przede wszystkim, jeśli dojdzie do jakiegoś wewnętrznego uszkodzenia, od razu będziemy wiedzieli, że urządzenie pracuje inaczej. Do najczęstszych objawów należą nienaturalny hałas wydobywający się z silnika, zauważalny spadek mocy i wydajności, ale również czarny dym. Każdorazowo, kiedy zauważymy podobne oznaki, należy niezwłocznie wyłączyć sprzęt i najlepiej oddać go od razu do profesjonalnego serwisu, aby dokonać niezbędnego przeglądu. Aby jednak do minimum ograniczyć podobne zdarzenia, dobrą praktyką będzie sprawdzanie przed każdym użyciem, czy żaden z elementów nie został uszkodzony. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek. Ma to szczególne znaczenie wówczas, kiedy mamy do skoszenia duży teren lub nasza trawa porasta trudniejszy, na przykład bardziej górzysty, obszar.
W jaki sposób wymienić olej w kosiarce?
Choć zabieg ten może wydawać się skomplikowany, w rzeczywistości można go dość łatwo przeprowadzić.
Zacząć należy od odłączenia urządzenia od źródła zasilania. Musi ono wychłodzić się na tyle, aby można było bez obaw i ryzyka poparzenia usunąć pozostałości starego oleju. Kosiarkę, dla większej wygody, należy ustawić na płaskiej i równej powierzchni. Następnie musimy zlokalizować korek spustowy (zazwyczaj, bez względu na model, znajduje się on w dolnej części silnika). Po odkręceniu go (najlepiej do tego sprawdzi się klucz nasadowy), pod otwór należy podstawić płaskie naczynie, do którego spłyną pozostałości oleju. Musimy przy tym pamiętać, że takie resztki należy zutylizować zgodnie z aktualnymi przepisami dotyczącymi tego rodzaju substancji.
Po opróżnieniu zbiornika możemy przystąpić do ponownego napełnienia go świeżym olejem. Należy jednak wcześniej upewnić się, że wybraliśmy właściwy preparat. Zazwyczaj dany model kosiarki ma przyporządkowany odpowiedni środek. W razie wątpliwości możemy jednak skorzystać z fachowej porady, na przykład w serwisie marki Stihl. Wlewając olej do zbiornika, powinniśmy upewnić się, że został on uzupełniony do poziomu wskazanego na podziałce. Po sprawdzeniu, że wlaliśmy odpowiednią ilość płynu, zaleca się uruchomienie kosiarki i pozwolenie jej na pracę na wolnych obrotach tak, aby olej mógł zostać rozprowadzony po poszczególnych częściach urządzenia. Po tym zabiegu jeszcze raz powinniśmy sprawdzić, czy poziom płynu jest właściwy. Dopiero po tym etapie możemy przystąpić do pracy.
Co jeszcze powinniśmy wiedzieć na temat wymiany oleju w kosiarce?
Kluczową sprawą, znacznie ważniejszą od samej techniki wymiany, jest dopasowanie odpowiedniego preparatu. Źle dobrany olej może znacząco zaburzyć pracę urządzenia, a nawet nieodwracalnie uszkodzić silnik. Jeśli nie wiemy, jaki środek zastosować, najlepiej skonsultować się ze sprawdzonym serwisem sprzętu ogrodniczego.
Bardzo istotną sprawą, a jednocześnie bardzo często popełnianym błędem, jest brak dokładnego usunięcia starego oleju. Wbrew pozorom taki stan rzeczy może doprowadzić do ogromnych komplikacji. Nawet niewielka ilość starego płynu może wywołać zanieczyszczenia nowego preparatu, a co za tym idzie spadek wydajności i mocy kosiarki. Może to również skrócić czas pomiędzy kolejnymi wymianami. Co więcej, należy pamiętać o pilnowaniu oznaczeń na wskaźniku ilości oleju w zbiorniku. Nie należy przekraczać wskazanego poziomu, ponieważ w czasie pracy kosiarki może dojść do jego wylania, a co za tym idzie do trwałego uszkodzenia napędu. Warto jednocześnie pamiętać, że większość błędów podczas wymiany oleju bierze się z naszej nieuwagi czy roztargnienia. Jeśli będziemy stosować się do ogólnych zasad, unikniemy problemów, a nasz sprzęt będzie działał bez zarzutu przez długi czas.
Wybierając idealną do naszych potrzeb kosiarkę, warto zwrócić uwagę na jej jakość oraz rzetelność producenta. Marka Stihl od lat dba o to, aby nasze ogrody i domy wyglądały pięknie. Dzięki ich produktom zyskujemy więcej czasu wolnego i mniej obowiązków. To także gwarancja niezawodności i trwałości na lata. Co więcej, Stihl zapewnia jednocześnie fachową poradę podczas zakupów, a także profesjonalny serwis na wszystkich etapach użytkowania ich urządzeń. Już dziś warto zapoznać się z bieżącą ofertą marki.
0 Comments for “Olej do kosiarki”