Indeks: 3132 000 0060
Marka: STIHL
Indeks: 3132 000 0060
Marka: STIHL
Indeks: 1208 200 0332
Marka: STIHL
Indeks: 1148 200 0011
Marka: STIHL
Indeks: 3132 007 4700
Marka: STIHL
Indeks: 1209 200 0156
Marka: STIHL
Indeks: 4850 430 2520
Marka: STIHL
Indeks: MA02 200 0032
Marka: STIHL
Indeks: 1148 200 0033
Indeks: MA04 011 5814
Marka: STIHL
Indeks: 1148 200 0002
Marka: STIHL
Indeks: MA04 200 0003
Marka: STIHL
Indeks: 3617 000 0050
Marka: STIHL
Pilarka łańcuchowa należy do przenośnych urządzeń, które wykorzystuje się w ogrodnictwie i leśnictwie. Takie piły przydają się najczęściej do takich prac jak: formowanie żywopłotów, przycinanie krzewów, a także usuwanie gałęzi.
Pierwsze pilarki łańcuchowe powstały w 1830 roku. Osobą odpowiedzialną za projekt takiej maszyny był niemiecki wynalazca Bernard Heine. Wymyślone narzędzie początkowo było wykorzystywane do cięcia kości. Kolejną osobą związaną z wynalezieniem piły łańcuchowej był Andreas STIHL. Wynalazł on bowiem piłę łańcuchową zasilaną gazem. W 1927 roku powołał do życia firmę, dzięki której mógł wprowadzić urządzenie do masowej produkcji. Firma istnieje do dnia dzisiejszego. Pilarki łańcuchowe mające zęby tnące typu żłobikowego, które występują obecnie, są rezultatem pomysłu Josepha Buforda Coxa z 1947 roku.
W skład pilarki łańcuchowej wchodzą dwa zasadnicze elementy. Jest to łańcuch tnący, który porusza się wzdłuż prowadnicy. Co więcej, częścią składową pilarki jest także jednostka napędowa. Może nią być silnik elektryczny. Niektóre modele pił mają silnik wspierany akumulatorem. Dzięki temu mobilność pracy maszyny ogrodniczej jest większa. Może to być również silnik spalinowy, który wpływa korzystnie na moc pracy urządzenia.
Pewne czynności konserwacyjne należy wykonywać przed każdym użyciem tego sprzętu. Na początku trzeba sprawdzić, czy piła jest w bezpiecznym stanie. Należy zweryfikować czy elementy sterujące są nieuszkodzone. W kolejnym kroku sprawdza się blokadę dźwigni gazu, ssania, gazu rozruchowego, wyłącznik i dźwignię kombi. Trzeba także sprawdzić, czy działa hamulec. Osoba, która pragnie użyć pilarki łańcuchowej, musi także sprawdzić ostrość i napinacz, a także prowadnicę. Nie obejdzie się bez odpowiedniego nasmarowania łańcucha. Ogrodnik weryfikuje również to, czy korek paliwa i zbiornika oleju są zamknięte. Z pilarki łańcuchowej nie może wyciekać paliwo. Po wykorzystaniu sprzętu oczyszczamy pilarkę z płynów i pyłu.
Osoby, które regularnie korzystają z pilarki łańcuchowej, muszą systematycznie czyścić prowadnicę. Ponadto, specjaliści zalecają, aby prowadnicę odwracać po każdej wymianie bądź też ostrzeniu łańcucha. Ponadto można tego dokonywać ewentualnie po usunięciu zadziorów.
Ważnym elementem czynności konserwacyjnych jest czyszczenie pilarki łańcuchowej. Trzeba ten proces przeprowadzać po każdym użyciu. Dużym wyzwaniem dla operatora z pewnością będą zanieczyszczenia powstałe z żywicy w połączeniu z opiłkami i olejem. Osady będą tym bardziej uporczywe, im będą starsze. Najlepiej, gdy usuniemy wszelkie ślady żywicy z prowadnicy i obudowy.
Pilarki łańcuchowe spalinowe są dużo prostsze, jeśli chodzi o budowę. Dlatego nakłady pracy w tym przypadku będą dużo mniejsze. Na początku trzeba usunąć wióry i pył. Najlepiej dokonać tego z użyciem pędzla, miękkiej szczotki i rozpuszczalnika żywicy STHIL. Następnie operator dokonuje czyszczenia koła napędowego wilgotną ściereczką lub rozpuszczalnikiem. Trzeba też wyczyścić rowek prowadnicy, usunąć powstające zadziory z rowka prowadnicy, a także wyczyścić szczeliny wentylacyjne z użyciem pędzla.
Kolejną grupę pilarek łańcuchowych stanowią piły akumulatorowe. Tutaj należy wykonać dwie zasadnicze czynności. Jedną z nich jest usunięcie ciał obcych z komory akumulatora. Dodatkowo, trzeba wyczyścić komorę akumulatora wilgotną ściereczką. Kolejną rzeczą jest wyczyszczenie styków elektrycznych w komorze akumulatora za pomocą pędzla lub miękkiej szczoteczki.
Osoby, które mają spalinową pilarkę łańcuchową, powinny pamiętać trzech ważnych czynnościach. Jest to przede wszystkim kontrola, czy zbiorniki paliwa i oleju do smarowania łańcucha są szczelne. Co więcej, ogrodnik weryfikuje czy paliwo i olej do smarowania łańcucha nie wyciekają. Kolejną rzeczą jest systematyczne czyszczenie filtra powietrza i obudowy filtra powietrza. Ostatnim elementem jest kontrola świecy zapłonowej pod kątem zużycia i usuwania sadzy.
Praca z pilarką łańcuchową należy do szczególnie niebezpiecznych. Dlatego trzeba pamiętać o kilku istotnych zasadach. Uwzględniając zapisy BHP, koniecznie uchwyt pilarki należy trzymać w rękawicach ochronnych. Ponadto, operator powinien mieć także możliwość wyłączenia pracującego silnika w każdej chwili. Należy też pamiętać o osłonach przy przednim i tylnym uchwycie, ponieważ chronią one operatora przed urazem wynikającym z kontaktu z piłą łańcuchową. Należy zdawać sobie sprawę z tego, aby osłona przy przednim uruchamiała hamulec zatrzymujący silnik piły.
Najważniejsze zasady dotyczące użytkowania pilarki łańcuchowej pomogą uchronić się przed poważnym wypadkiem. Istotne jest zdobycie wiedzy dotyczącą stosowania pił. Konieczna jest także właściwa konserwacja urządzenia. Nie wolno również demontować systemów bezpieczeństwa znajdujących się w pilarkach. Niezbędna jest też właściwa odzież robocza podczas pracy ze sprzętem, a także obuwie i ochrona twarzy oraz słuchu.
Oczywiście ważnym elementem jest konserwacja i czyszczenie, jednak należy zwracać też uwagę na inne kwestie. Jedną z ich jest odpowiedni olej do pilarki łańcuchowej spalinowej. W większości przypadków dobrze sprawdzi się mieszanka benzyny i oleju w stosunku 1:50. Dużo rzadziej występują inne proporcje. Koniecznie trzeba stosować takie proporcje, jakie są zalecenia producenta sprzętu. Niedobrze, gdy w mieszance znajduje się za dużo, czy też za mało oleju. Ważne jest to, aby olej dodawany do paliwa tworzył jednorodną mieszankę wraz z paliwem. Istotne jest to, że zanieczyszczenia występujące w oleju z pewnością negatywnie wpłyną na żywotność i pogorszą pracę pilarki łańcuchowej.
Gdy po uruchomieniu urządzenia wydobywające się spaliny będą gęste oznacza to, że w mieszance znajdują się złe proporcje. W takich sytuacjach jest to zbyt duża ilość oleju. Dlatego w miarę możliwości wyrównujemy je. Gdy z jakichś powodów użyjemy oleju napędowego zamiast benzyny, wówczas nie można używać piły. Koniecznie trzeba wylać mieszankę i przewody, filtry i zbiornik na paliwo wyczyścić benzyną ekstrakcyjną.
Ważną rzeczą w przypadku pilarki łańcuchowej jest smarowanie łańcucha. Dzięki temu powstaje delikatna warstwa ochronna na jego ogniwach. W efekcie urządzenie pracuje wydajniej. Oleje przeznaczone do łańcuchów pilarek mają wysoką lepkość, co sprawia, że mogą one dłużej zostać na powierzchni łańcucha. Ważne jest to, aby nie rozcieńczać oleju benzyną lub innym środkiem. Co więcej, nie dodajemy do środka żadnych preparatów, które mają działanie uszlachetniające. Do pilarek łańcuchowych absolutnie nie nadaje się olej samochodowy. Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że oleju nie zastąpimy też smarem.
Jednym z elementów związanym z przygotowaniem pilarki do pracy jest ostrzenie łańcucha. Przed naostrzeniem operator musi upewnić się, że łańcuch jest doskonale napięty na prowadnicy. Ponadto, powinna ona stać na stabilnym podłożu. Istotne jest także to, aby ruchy pilnikiem wykonywać od siebie. Osoba ostrząca łańcuch obraca również pilik wokół jego osi. Należy również wykorzystywać ostrzałkę ręczną, gdyż w ten sposób uda się zachować odpowiednie kąty ostrzenia. Gdy któryś z zębów będzie wyszczerbiony, należy piłować ostrze tak długo, aż uszkodzenie będzie zlikwidowane. Trzeba dbać także o równą pracę pilarki.
Wyróżnia się następujące rodzaje spalinowych pilarek łańcuchowych: hobbystyczne, profesjonalne i półprofesjonalne. Pierwsze świetnie nadają się dla majsterkowiczów i ogrodników do amatorskiego zastosowania. Z kolei piły półprofesjonalne sprawdzą się przy cięciu drewna opałowego. Co więcej, takie piły wykorzystuje się również w pracach ręcznych. Mają one dłuższą żywotność niż piły hobbystycze. Ich obsługa jest także prostsza. Zapewniają również dużą wygodę. Profesjonalne pilarki łańcuchowe przeznaczone są dla osób, które na co dzień pracują z piłą. Są one przede wszystkim przeznaczone do prac leśnych. Są niezawodne i trwałe oraz wyróżniają się szerokim zastosowaniem.
Pilarka łańcuchowa ma zawór dekompresyjny, który ułatwia start urządzenia w wyniku zmniejszenia kompresji. Natomiast pompka zasysa paliwo do gaźnika. To sprawia, że ułatwia rozruch maszyny. Wśród kolejnych elementów warto wymienić: ssanie półautomatyczne easy start, kontrola smarowania, hamulec bezpieczeństwa i chwytak łańcucha. Ostatnia z wymienionych części przeznaczona jest do chwytania łańcucha, gdy dojdzie do zsunięcia się z prowadnicy bądź też zerwania. Dzięki temu operator jest zabezpieczony przed obrażeniami wywołanymi zerwanym lub pękniętym łańcuchem.
Pilarka łańcuchowa jest to urządzenie, które przydaje się do majsterkowania i w ogrodzie. W przypadku prac leśnych wykorzystuje się ją do wycinki drzew. Natomiast w ogrodzie, na działce lub w sadzie są to prace pielęgnacyjne i porządkowe. Piła jest także świetna w pracach budowlanych. Dzięki niej można z łatwością przygotować drewno do prac konstrukcyjnych. Pilarka znacznie ułatwi działania przy przygotowaniu drewna do celów opałowych. Istotne jest to, że konstrukcja i moc pilarki łańcuchowej należy do bardzo skutecznych narzędzi do efektywnego i dokładnego cięcia drewna niezależnie od warunków.
Pilarki łańcuchowe akumulatorowe mają małą wagę. Zaletą jest także niezwykle cicha praca. Są one także dobrym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie dbanie o środowisko naturalne. Nie generują bowiem spalin. Kolejną zaletą jest duży komfort związany z użytkowaniem takich pilarek łańcuchowych. Warto także pamiętać o łatwości w obsłudze takich urządzeń. Nie trzeba w tym przypadku wykonywać też skomplikowanych prac konserwacyjnych. Można z nich z powodzeniem korzystać w każdych warunkach atmosferycznych. Nie ma także potrzeby kupowania paliwa, olejów oraz innych części. Nie generują drgań i wibracji, dlatego ryzyko kontuzji jest znacznie mniejsze. Pilarki akumulatorowe stanowią świetne rozwiązanie dla początkujących majsterkowiczów i ogrodników. Doskonale sprawdzają się w drobnych pracach ogrodniczych i leśnych.
Z kolei pilarki łańcuchowe spalinowe także gwarantują mobilność. Można z nimi pracować w dowolnym miejscu. Jednakże emitują większy hałas i spaliny. W tym przypadku mamy także drgania, które dają większe niebezpieczeństwo kontuzji rąk. W tym przypadku potrzeba również więcej wiedzy technicznej. Operator musi również pamiętać o regularnej konserwacji i czyszczeniu. Przed przejściem do pracy należy przygotować specjalną mieszankę oleju oraz benzyny. Wieloetapowy jest też sam proces związany z uruchomieniem urządzenia. Pilarki spalinowe wyróżniają się ogromną wydajnością. Dlatego używa się ich przede wszystkim do prac leśnych, budowlanych, a także dekarskich. Z ich użyciem można bez najmniejszego kłopotu pociąć twarde i grube drewno. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że tak duża wydajność nie jest wcale potrzeba do drobnych prac przydomowych.
Pilarka łańcuchowa musi mieć łańcuch o odpowiedniej podziałce, grubości i długości, którą mierzy się ilością ogniw prowadzących. W instrukcji obsługi pilarki znajdzie się informacja o parametrach technicznych łańcucha. Najważniejsze informacje znajdują się w takich miejscach, aby się w żaden sposób nie wytarły. Mogą występować też na opakowaniu pilarki łańcuchowej.
Jedną z parametrów łańcucha do pilarki jest podziałka. Jest to inaczej podzielona przez dwa odległość pomiędzy osiami pierwszego i trzeciego nita. Może ona kształtować się na poziomie ¼, 3/8 i ¾ cala. Istotne jest w tym przypadku również to, że wartość podziałki jest wspólna dla łańcucha, prowadnicy i bębna sprzęgła. Z kolei grubość ogniw prowadzących jest to wartość, którą mierzymy w części ogniwa, które ukrywa się w rowku prowadnicy. Jest ona wyrażana w calach lub w milimetrach. Kolejnym ważnym parametrem dotyczącym łańcucha jest ilość ogniw prowadzących, czyli długość łańcucha do pilarki. Jest to inaczej liczba ogniw łańcucha, które poruszają się w rowku prowadnicy.
Osoba decydująca się na zakup pilarki łańcuchowej koniecznie musi nauczyć się, na czym polega właściwe odczytywanie parametrów łańcucha. Nie jest to wcale skomplikowane. Łańcuch tnący określony liczbami 3/8 cala, 1,1 mm i 57 ogniw ma podziałkę, która jest równa 3/8 cala. Szerokość rowka w tym przypadku mierzy 1,1 mm. Z kolei długość, którą liczy się w liczbie ogniw wynosi 57. W zależności od producenta oznaczenia mogą wyglądać trochę inaczej.
Podziałka łańcucha wpływa również na przeznaczenie. Jest to parametr, który pozwala nam wybrać spośród produktów, które świetnie nadają się do lżejszych lub cięższych zadań. Dla osób, które mają pilarki profesjonalne, najlepszą opcją będą łańcuchy o podziałce .404 bądź też ¾. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że wybór łańcucha uzależniony jest przede wszystkim od modelu pilarki łańcuchowej, którą dysponujemy.
Profil zębów tnących musi koniecznie być odpowiednio dobrany do zadania. Do cięcia czystego i niezabrudzonego piaskiem lub błotem drewna świetnie nadaje się zęby tnące, które są ostro zakończone. Z kolei łańcuchy mające zaokrąglone zęby wykorzystuje się do przerzynki średnio zabrudzonego drewna.
Pilarka łańcuchowa znajduje szerokie zastosowanie w ogrodnictwie, leśnictwie, budownictwie i pracach stolarskich. Świetnie sprawdza się w cięciu na opał drewna o różnej długości, grubości, a także twardości. Piła łańcuchowa doskonale nadaje się do przycinania drzew w sadzie i ogrodzie. Jest to narzędzie, które pozwala wycinać drzewa i gałęzie. Piła łańcuchowa stanowi świetne rozwiązanie do cięcia drewna konstrukcyjnego na budowach. Jest to narzędzie, które kupuje się do wykorzystania w pracach stolarskich.
Cięcie pilarką łańcuchową nie jest w pełni bezpieczne. Dlatego trzeba pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Należy przede wszystkim zapoznać się z instrukcją obsługi i zaleceniami producenta. Trzeba unikać używania piły łańcuchowej elektrycznej podczas deszczu i w warunkach dużej wilgotności. Ponadto nie używamy też pilarki łańcuchowej spalinowej w pomieszczeniach zamkniętych, ponieważ istnieje ryzyko zatrucia spalinami. Koniecznie sprawdza się także stan techniczny pilarki przed każdym użyciem. Należy również pamiętać o zatankowaniu odpowiedniej mieszanki paliwowej lub naładowaniu baterii.
Osoba pracująca z pilarką łańcuchową powinna używać rękawic ochronnych, takich z wkładką antyprzepięciową. Kolejną rzeczą są specjalne spodnie zrobione z materiału wielowarstwowego. Należy pamiętać też o kurtce ochronnej, butach ochronnych, osłonie na twarz, czyli przyłbicy, okularach, ochronnikach słuchu oraz kasku ochronnym.
Pilarka łańcuchowa może mieć też szereg różnych zabezpieczeń. Jest to na przykład beznarzędziowe napinanie łańcucha. Często występuje również automatyczne smarowanie łańcucha. Producenci umieszczają również w swoich urządzeniach przezroczysty zbiornik oleju do wygodnej kontroli jego jakości. Do innych ciekawych elementów należy na przykład ochrona przed odrzutem, hamulec łańcucha, osłona prawej dłoni, blokada włącznika i ostroga znajdująca się w przedniej części.
Warto także przyswoić sobie kilka zasad dotyczących bezpiecznego użytkowania pilarki łańcuchowej. Na początku przygotowujemy miejsce pracy. W tym celu stosuje się specjalne koziołki lub stojaki, które gwarantują stabilność obrabianym przedmiotom. Absolutnie nie należy ciąć drewna, które luźno spoczywa na ziemi i przytrzymywać go ręką. Jeśli chodzi o ścinanie gałęzi i drzew operator ustala również kierunek spadania odpadów i przygotowuje na to miejsce.
Kolejnym etapem pracy z pilarką jest uruchomienie urządzenia. Maszyna musi znajdować się na płaskiej powierzchni. Ponadto koniecznie musi ona być stabilna. Prowadnica nie może też mieć kontaktu z żadnymi przeszkodami. Gdy działania są odpowiednio przeprowadzone, dopiero wówczas można spokojnie uruchomić silnik pilarki łańcuchowej. Podczas pracy należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej postawy. Operator powinien mieć rozstawione nogi . Ponadto jego lewa stopa nie może przekraczać granicy przedniego uchwytu piły. Osoba obsługująca pilarkę musi mieć obie dłonie na uchwytach, ponadto muszą one również znajdować się jak najdalej od prowadnicy oraz łańcucha. Pozycja ciała musi być stabilna i wyprostowana. Żadna część ciała nie może też znajdować się na linii łańcucha. Narzędzie nie unosimy także powyżej linii ramion i nie chodzimy z uruchomioną maszyną.
W pierwszej kolejności zaznaczamy na drewnie miejsce cięcia. Następnie prowadnicę pilarki łańcuchowej umieszczamy na materiale tak, aby znajdowała się równolegle do linii cięcia. Podczas pracy dbamy o utrzymywanie równomiernego nacisku na całą długość prowadnicy. Pracujemy i utrzymujemy stały ruch wzdłuż linii cięcia. Dbamy także o unikanie gwałtownych ruchów, ponieważ mogą one skutkować nieregularnym cięciem. Ważna jest też koncentracja, aby utrzymać kontrolę nad pracą pilarki łańcuchowej.
Pilarki łańcuchowe STIHL cieszą się bardzo dużą popularnością. Wyróżniają się innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi, ergonomicznymi i konstrukcyjnymi. Urządzenia znakowane marką są perfekcyjnie wykonane. Są one opracowane w Niemczech przez wybitnych specjalistów. Natomiast produkcja odbywa się we własnej fabryce w Szwajcarii. Szczegóły wyposażenia i dbałość o najdrobniejsze elementy sprawia, że praca pilarką łańcuchową STIHL jest wygodna i prosta. Dzięki niej można dobrze poradzić sobie w pracy w lesie, na roli, czy w ogrodzie. Wszechstronne i wytrzymałe pilarki łańcuchowe o średniej mocy pozwolą na codzienną i intensywną pracę.
Są to pilarki łańcuchowe, które przekonują odbiorców do ich wyboru dzięki łatwości manewrowania. Ponadto w ofercie STIHL jest mnóstwo modeli, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagającej osoby. W ofercie firmy znajdziesz piły spalinowe, akumulatorowe i elektryczne. Silniki spalinowe urządzeń mają mocne i do tego ekonomiczne silniki. Z kolei pilarki akumulatorowe mają bardzo wydajny system STIHL AK, który zapewnia niezmiennie wysoką wydajność. Można takie piły z powodzeniem stosować w średnich i dużych ogrodach. Natomiast elektryczne pilarki spełniają oczekiwania użytkowników prywatnych oraz ogrodników i architektów krajobrazu. Pracują one cicho i mają bezemisyjny napęd, dlatego mogą pracować w pomieszczeniach.