Pilarki spalinowe STIHL
Aktywne filtry
Pilarki spalinowe STIHL

Pilarki spalinowe STIHL

Pilarka łańcuchowa spalinowa jest to narzędzie, które przyda się każdemu majsterkowiczowi. Maszyna potrafi być nieoceniona podczas pracy w ogrodzie lub na działce. Jej zakup nie jest prostym zadaniem. Dlatego warto więcej dowiedzieć się na temat tego urządzenia.

Kto powinien kupić pilarkę łańcuchową?

Pilarka łańcuchowa jest narzędziem, które przyda się wszędzie tam, gdzie trzeba na przykład systematycznie przycinać drzewa. W zależności od zapotrzebowania można zdecydować się na niewielką piłę łańcuchową lub kupić większą. Spalinowa piła ma taką zaletę, że możesz nią dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, ponieważ nie ma okablowania ograniczającego swobodę. Pilarka spalinowa przyda się nie tylko w domu, ale na przykład profesjonalnym pracownikom budowlanym.

Jakie elementy należy wziąć pod uwagę przy zakupie spalinowej pilarki łańcuchowej?

Pierwszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę jest moc pilarki łańcuchowej. Zależy ona w głównej mierze od tego, do czego będzie wykorzystywana. W przypadku lekkich prac sprawdzi się pilarka o mocy od 1,5 do 2,5 KM. Z kolei osoba, która pragnie mieć urządzenie do cięcia grubszych konarów, powinna wybrać pilarkę o mocy od 3 do 5 KM. Moce najmocniejszych pilarek dostępnych na rynku wynoszą powyżej 5 KM. Warto też wybrać urządzenie o właściwej wydajności. Kolejnym ważnym parametrem, który należy brać pod uwagę przy wyborze piły, jest długość prowadnicy. Dłuższa prowadnica znacznie lepiej przekłada się na komfort pracy. Jednakże zdecydowana większość prac nie wymaga prowadnicy dłuższej niż 35/40 cm. Osoba, która chce kupić pilarkę łańcuchową spalinową, uwzględnia również wagę maszyny. W tym przypadku im lżejsza maszyna, tym większa wygoda. Nie należy zapominać też o producencie. Warto wybrać urządzenie wytworzone przez profesjonalną firmę, na przykład STIHL.

Pilarka łańcuchowa spalinowa - Na czym polega jej konserwacja po każdym użyciu?

Ważnym elementem jest czyszczenie. Koniecznie trzeba usunąć resztki drewna, żywicy, brudu z korpusu urządzenia. Świetnie w tym celu sprawdzi się miękka szczoteczka lub sprężone powietrze. Inną czynnością konserwacyjną po użyciu pilarki jest sprawdzanie, czy łańcuch jest odpowiednio napięty i czy potrzebne jest ostrzenie. Jest to istotne, ponieważ gdy łańcuch jest tępy, efektywność pracy będzie znacznie obniżona. Łańcuch powinien dać się delikatnie odciągnąć od prowadnicy. Kolejną sprawą w przypadku konserwacji pilarki łańcuchowej jest kontrola filtra powietrza. Co więcej, trzeba również pamiętać o sprawdzeniu paliwa. Mieszanka do piły musi być przede wszystkim świeża. Należy ją również przechowywać we właściwych warunkach.

Roczna konserwacja spalinowej pilarki łańcuchowej

Pilarka łańcuchowa spalinowa wymaga także rocznej konserwacji. Wówczas w zakres czynności wchodzi: serwis silnika i smarowanie. Istotne jest to, aby raz do roku wykonać dokładniejszy serwis silnika piły spalinowej. Może to być na przykład wymiana świecy zapłonowej, sprawdzenie stanu tłoka, cylindra i regulacja gaźnika. Dobrze, gdy to zadanie będzie wykonane przez specjalistyczny serwis. W pilarce spalinowej znajduje się również kilka punktów, które wymagają systematycznego smarowania. Do tego używa się specjalnego oleju do łańcuchów.

Gdzie należy przechowywać pilarkę łańcuchową?

Istotne znaczenie ma również miejsce przechowywania pilarki łańcuchowej. Urządzenie musi być przede wszystkim przechowywane w suchym i zabezpieczonym miejscu. Co więcej, maszyna musi koniecznie znajdować się w miejscu, które nie jest narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i mrozu. Ponadto pomieszczenie przeznaczone do przechowywania pilarki łańcuchowej musi być suche i wentylowane.

Pilarka łańcuchowa spalinowa - najczęstsze błędy związane z użytkowaniem

Warto też powiedzieć o najważniejszych błędach związanych z użytkowaniem spalinowej pilarki łańcuchowej? Jest to przede wszystkim niewłaściwe przechowywanie, ignorowanie systematycznej konserwacji, używanie łańcucha, który jest stępiony, czy też złe mieszanie paliwa. Do błędów związanych z użytkowaniem pilarki należy również zaniedbywanie ochrony osobistej, brak regularnego sprawdzania bezpieczeństwa, ignorowanie instrukcji bezpieczeństwa, naprawianie bez wiedzy i nieodpowiednie użytkowanie sprzętu.

Niewłaściwe przechowywanie spalinowej pilarki łańcuchowej

Długa żywotność pilarki łańcuchowej jet związana z odpowiednim przechowywaniem. Osoby, które zaniedbują tak istotną kwestię, z pewnością nie będą cieszyły się dobrą wydajnością i długą pracą urządzenia. Przechowywanie pilarki łańcuchowej w miejscu, w którym panuje duża wilgotność, naraża sprzęt na szkodliwe działanie tego czynnika. Przykładem jest korozja metalowych elementów, na przykład łańcucha i części znajdujących się w silniku. Nie należy trzymać pilarki także w miejscu, gdzie są wysokie temperatury, ponieważ ona z pewnością uszkodzi gumowe i plastikowe elementy. W garażu lub innym wnętrzu przebywania pilarki nie może być też za niska temperatura, ponieważ podczas próby uruchomienia zimnego silnika jest większa szansa uszkodzenia.

Dlatego pomieszczenie przeznaczone dla pilarki musi być suche i zadaszone. Co więcej, muszą tam być zapewnione odpowiednie warunki chroniące przed skrajnymi temperaturami, a także wilgocią.

Ignorowanie systematycznej konserwacji, czyli podstawowy błąd związany z użytkowaniem spalinowej pilarki łańcuchowej

Innym ważnym błędem związanym z użytkowaniem pilarki łańcuchowej jest ignorowanie systematycznej konserwacji urządzenia. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że systematyczne czyszczenie i konserwacja to elementy, które stanową fundament efektywności i niezawodności urządzenia. Wiele osób pomija tę kwestię, co prowadzi do częstych awarii pilarki łańcuchowej. Istotnym elementem związanym z konserwacją jest wymiana oleju, ponieważ dzięki temu można liczyć na smarowanie łańcucha i innych elementów urządzenia. Nie należy zapominać też o czyszczeniu filtrów, w tym filtra powietrza, a także paliwa.

Pilarka łańcuchowa spalinowa i korzystanie ze stępionego łańcucha

Wiele osób używa stępionego łańcucha w urządzeniu, a jest to duży błąd. Łańcuchy takie wymagają większego nacisku, a także wysiłku podczas pracy pilarką. Wówczas efektywność cięcia może być zmniejszona. Ponadto używanie stępionego łańcucha przekłada się też na znacznie większe prawdopodobieństwo wypadków. Nieostry łańcuch może powodować odbicia bądź też zacięcia. Operator może utracić kontrolę nad pilarką łańcuchową, a w efekcie prowadzić do poważnych urazów i wypadków.

Pilarka łańcuchowa spalinowa i złe mieszanie paliwa

Jednym z bardzo częstych błędów związanych z użytkowaniem pilarki spalinowej jest niewłaściwe mieszanie paliwa. Gdy w mieszance będzie za dużo paliwa, wówczas może dojść do nadmiernego osadzania się nagaru, co doprowadzi do zatykania filtrów, zwężenia kanałów wylotowych spalin, obciążenia i przegrzania silnika. Z kolei, gdy w mieszance będzie za mało oleju może to doprowadzić do zbyt małego smarowania, a więc większego tarcia między ruchomymi elementami silnika.

Zaniedbywanie ochrony osobistej, czyli następny błąd związany z użytkowaniem pilarki łańcuchowej

Wiele osób zapomina o ochronie osobistej podczas pracy z pilarką łańcuchową, a niestety jest to następne poważne uchybienie ze strony operatorów. Każda osoba użytkująca pilarkę powinna mieć odpowiednią odzież ochronną, rękawice, obuwie, przyłbice, okulary ochronne i inne niezbędne elementy. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko wypadku.

Błędy związane z użytkowaniem pilarki łańcuchowej, czyli brak regularnego sprawdzania bezpieczeństwa

Przed każdym użyciem pilarki operator powinien sprawdzać elementy bezpieczeństwa, a niestety nie zawsze tak się dzieje. Są to przede wszystkim takie mechanizmy jak hamulec łańcucha i osłona, która zabezpiecza przed bezpośrednim kontaktem z łańcuchem piły.

Próba naprawy pilarki łańcuchowej bez specjalistycznej wiedzy, czyli kolejne błędy związane z użytkowaniem piły spalinowej

Osoby decydujące się na samodzielną naprawę sprzętu bez specjalistycznej wiedzy stawiają pierwszy krok do pogorszenia stanu technicznego maszyny. Można przez to uszkodzić delikatne elementy lub źle złożyć narzędzie. Takie działania zwiększają prawdopodobieństwo awarii pilarki łańcuchowej.

Nieodpowiednie użytkowanie, czyli kolejne błędy dotyczące użytkowania pilarki łańcuchowej

Na koniec warto wspomnieć także o nieodpowiednim użytkowaniu sprzętu. Może to prowadzić do szybkiego zużycia maszyny. Jest tym na przykład związana przeciążenie silnika. Wiele osób używa małej pilarki do cięcia dużych konarów, a to niestety duży błąd. W tym przypadku prawdopodobnym skutkiem takiego działania będzie przegrzanie i pogorszenie wydajności silnika. Z kolei cięcie nieodpowiednich materiałów prowadzi do stępienia łańcucha, a także uszkodzeń zębów tnących.

Jak wybrać dobry łańcuch do spalinowej pilarki łańcuchowej?

Przy zakupie łańcucha do pilarki spalinowej należy zapoznać się z takimi parametrami jak: podziałka łańcucha tnącego, a także ilość oraz grubość ogniw prowadzących. Pierwszy parametr, czyli podziałka łańcucha tnącego jest to podzielona przez dwa odległość między osiami pierwszego i trzeciego nita. Co więcej, jest to wartość zapisywana w calach i może ona kształtować się na poziomie ¼, 3/8 i ¾. Istotne jest też to, że wartość podziałki jest wspólna dla łańcucha, prowadnicy i bębna sprzęgła. Z kolei grubość ogniw prowadzących mierzy się w tym fragmencie ogniwa, które chowa się w rowku prowadnicy. Jest to wartość wyrażona w calach bądź też w milimetrach. Innym ważnym parametrem łańcucha jest ilość ogniw prowadzących, czyli inaczej długość łańcucha do piły spalinowej. Dokładnie jest to liczba ogniw łańcucha, które poruszają się w rowku prowadnicy. Jest to element, który często określa się za pomocą symbolu DL, a więc Drive Links z języka angielskiego.

Czytanie parametrów łańcucha

Łańcuch tnący, który ma kolejno liczby 3/8, 1,1 mm, 57 ogniw ma następujące parametry: podziałkę równą 3/8, szerokość rowka o wartości 1,1 mm oraz liczbę ogniw na poziomie 57. Stosuje się też inne oznaczenia, na przykład 057E. Wówczas wskazany łańcuch ma 57 ogniw prowadzących.

Podziałka łańcucha

Podziałkę łańcucha wybieramy w zależności od tego, do czego ma być przeznaczona spalinowa pilarka łańcuchowa. Dlatego możemy wybierać spośród pilarek, które świetnie sprawdzą się w lżejszych pracach lub maszyn, które nadają się do cięższych zastosowań.

Jak kształt zębów tnących ma wpływ na pracę pilarki łańcuchowej?

Istotne znaczenie i wpływ na pracę pilarki łańcuchowej ma kształt zębów tnących. Łańcuchy, które mają zęby ostro zakończone, sprawdzają się do przycinania czystego i niezabrudzonego drewna. Natomiast przy cięciu średnio zabrudzonego drewna sprawdzą się łańcuchy, które zaokrąglone zęby. Dzięki nim mamy zapewnione szybkie cięcie. Co więcej, konserwacja takich łańcuchów jest także dużo łatwiejsza.

Jaka pilarka łańcuchowa spalinowa sprawdzi się w domowych warunkach?

Pilarka spalinowa jest to niezbędny sprzęt, który pozwala na efektywne przycinanie drewna, desek i belek. W pilarkach łańcuchowych spalinowych stosuje się silniki jednocylindrowe, dwusuwowe silniki gaźnikowe z zapłonem iskrowym. Jest to silnik, który pozwala na osiągnięcie wysokich obrotów i niestosowanie przekładni. Silnik pilarki składa się z różnych elementów. Jest to silnik generujący wysokie obroty bezpośrednio z wału karbowego. Piła spalinowa ma też dwa zbiorniki. W jednym jest mieszanka paliwowa, natomiast w drugim olej smarujący łańcuch. Inne części, które warto wymienić to między innymi: filtr powietrza, moduł i świeca zapłonowa, a także kabel wysokiego napięcia. Pilarki spalinowe mają też bezpływakowe gaźniki membranowe. Dzięki temu narzędzie może pracować niezależnie od położenia. Będzie to z pewnością przydatne podczas wykonywania prac w trudno dostępnych miejscach.

O czym należy pamiętać przy wyborze spalinowej pilarki łańcuchowej?

Bardzo ważnym parametrem w przypadku pilarki spalinowej jest moc silnika. Wyraża się ją w koniach mechanicznych. Im wyższa moc, tym wyższa jest także skuteczność cięcia. Proste prace domowe nie wymagają dużej mocy. W takiej sytuacji wystarczającym rozwiązaniem będą spalinowe pilarki łańcuchowe o mocy silnika na poziomie 2,5 Koni Mechanicznych. Urządzenia zaliczane do tej właśnie kategorii zapewniają niskie zużycie paliwa, kompaktowy rozmiar i lekką konstrukcję. Natomiast, gdy osoba decydująca się na zakup pilarki spalinowej pragnie wykorzystywać urządzenie do cięższych prac, lepszym rozwiązaniem będą maszyny o mocy większej niż 2,5 KM. Takie piły nadają się do cięcia twardszego drewna takiego jak: dąb lub buk. Oczywiście takie pilarki są cięższe, wydajniejsze, mocniejsze i co za tym idzie głośniejsze.

Waga pilarki spalinowej łańcuchowej

Innym parametrem, który bierzemy pod uwagę przy wyborze pilarki spalinowej, jest waga urządzenia. Jest to element, który ma szczególne znaczenie z perspektywy wygody pracy. W tym przypadku trzeba także wziąć pod uwagę uwarunkowania fizyczne konkretnej osoby. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że długotrwała praca z ciężkim sprzętem prowadzi do nadmiernego zmęczenia. Amatorskie pilarki spalinowe mają wagę na poziomie od 4 do 5 kilogramów. Natomiast profesjonalny sprzęt może ważyć nawet 9 kilogramów, czyli praktycznie dwa razy więcej. Dlatego przed zakupem trzeba koniecznie sprawdzić pilarkę, wziąć ją w dłoń i zweryfikować to, jak się z nią czujemy.

Prowadnica pilarki spalinowej łańcuchowej

Innym elementem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze pilarki, jest długość prowadnicy. Oczywiście im dłuższa, tym lepiej, ale do pewnego stopnia. Dzięki niej operator lepiej poradzi sobie z cięciem grubszego drewna. Jednakże zbyt długa prowadnica będzie niestety niekorzystnie wpływać na przenośność sprzętu. Zatem do amatorskich prac zaleca się pilarkę z prowadnicą o długości od 35 do 40 cm. Z kolei dla osób, które potrzebują wszechstronności w tym zakresie, zaleca się pilarkę z prowadnicą o długości od 50 do 60 cm.

Głośność spalinowej pilarki łańcuchowej

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że pilarki łańcuchowe generują bardzo wysoki poziom hałasu. Takie urządzenia wytwarzają głośność na poziomie do 120 dB. Dlatego, mimo że operator ma słuchawki hałas i tak do niego dociera.

Pilarka łańcuchowa spalinowa - inne istotne parametry

Warto także wspomnieć o innych parametrach, które są istotne przy wyborze pilarki spalinowej. Ważnym czynnikiem jest między innymi zapotrzebowanie na paliwo. Innym elementem jest tak zwany system Auto Tune. Jest to rozwiązanie, które ma za zadanie zagwarantowanie idealnej wydajności silnika do działania niezależnie od warunków pracy.

Pilarka łańcuchowa spalinowa marki STIHL

Krótka historia marki STIHL

Początki firmy sięgają roku 1926, kiedy to Andreas STIHL zakłada w Stuttgarcie biuro inżynieryjne. W 1927 roku przedsiębiorca zatrudnia dwie pierwsze osoby w swojej firmie. Warto zauważyć, że pracownicy Ci byli związani z firmą przez wiele dziesięcioleci. W 1928 roku STIHL staje się marką. W 1929 roku w Stadhagen zostaje utworzone „Północnoniemieckie Biuro Handlowe Fabryki Maszyn Andreas STIHL” Podstawą filozofii jakości Andreasa STIHLA stała się zasada sprzedaży maszyn wyłącznie za pośrednictwem autoryzowanych dealerów, którzy oferują usługi serwisowe. Warto także wspomnieć o roku 1930, kiedy to na targach w Lipsku STIHL prezentuje przenośną pilarkę łańcuchową, która to odnosi ogromny sukces. W 1934 roku firma uruchamia kształcenie w zakładach STIHL na mechaników. Rok później pracownicy otrzymują pierwszą premię bożonarodzeniową za pozytywny wynik finansowy od czasu kryzysu gospodarczego. W 1940 roku firma otwiera dział przeznaczony dla uczniów. Jest to dział warsztatowy. Mimo wojny produkcja w firmie STIHL nadal wzrasta.

Lata 1944-1974

W 1944 roku dochodzi do zniszczenia fabryki w Stuttgarcie przez naloty bombowe. Dlatego produkcję przeniesiono do Neustadt. W 1957 roku powstaje chór zakładowy, który kontynuuje tradycję zapoczątkowaną w roku 1935. Dwa lata później pracę w firmie rozpoczyna córka założyciela Eva STIHL. W 1965 roku w 2 zakładzie w Waiblingen-Neustadt powstaje nowoczesna linia produkcyjna pilarek łańcuchowych i prowadnic. W 1969 roku milionowa pilarka łańcuchowa opuszcza linię produkcyjną. Co więcej, roczne obroty przedsiębiorstwa przekraczają wartość 100 milionów niemieckich marek. W 1973 roku firma zakłada w Brazylii spółkę produkcyjno-handlową. Uroczyste otwarcie nowego zakładu ma miejsce dwa lata później w Sao Leopoldo. Natomiast w 1974 roku STIHL wchodzi na rynek Stanów Zjednoczonych.

Lata 1988-2013

W 1988 roku Peter STIHL zostaje wybrany prezesem Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej. To sprawia, że staje się głosem niemieckiej gospodarki przez wiele lat. Trzecie pokolenie wchodzi do firmy w 1992 roku, a w 1995 roku powstaje STIHL HOLDING KG. W 2002 roku udziałowcy rodzinni wycofują się z działań operacyjnych firmy, a Hans Peter STIHL zostaje prezesem rady STIHL HOLDING AG &Co. W 2013 roku powstają nowe spółki w Serbii i w Kolumbii.

Czym wyróżniają się łańcuchowe pilarki spalinowe firmy STIHL?

Pilarki STIHL są to najczęściej kupowane pilarki na świecie. Odbiorcy doceniają je przede wszystkim za perfekcyjne wykonanie. Z nimi można świetnie poradzić sobie w lesie, na roli, czy też w ogrodzie. Mają one doskonałe łańcuchy tnące, które opracowano w Niemczech przez najlepszych inżynierów. Co więcej, pilarki produkuje się w fabryce w Szwajcarii. Cechą charakterystyczną jest nie tylko wysoka jakość wykonania, ale także wyposażenie produkowane z dużą dokładnością. Osoby, które zainwestują w pilarkę STIHL z pewnością będą cieszyć się sprzętem przez długi czas.

W ofercie firmy znajdziesz pilarki akumulatorowe, elektryczne i spalinowe. Pierwsze dzięki technologii STIHL sprawią, że każda osoba, która z nich korzysta, bez problemu sprosta każdemu zadaniu. Nie ma tutaj znaczenia to, czy operator jest amatorem, czy profesjonalistą. Z kolei elektryczne piły łańcuchowe stanowią doskonałą opcję dla użytkowników prywatnych. Są dobrym rozwiązaniem dla ogrodników i architektów krajobrazów.

Spalinowe pilarki łańcuchowe STIHL mają mocny i do tego wydajny silnik. Dlatego zapewniają one dobre cięcie i komfort pracy. W tym przypadku nie ma znaczenia to, czy pracujemy na posesji, w lesie, czy w ogrodzie. Piły spalinowe sprawdzą się w każdych warunkach.

Pilarka łańcuchowa spalinowa STIHL, czyli komfort, technologia i bezpieczeństwo

Bardzo ważną kwestią jest nie tylko wydajność, ale także bezpieczeństwo i wygodna obsługa. Dlatego pilarki STIHL mają przemyślaną technologię. Przykładem jest system STIHL Ergo Start, czyli bezproblemowy rozruch urządzenia. Innymi elementami jest na przykład boczny napinacz łańcucha, opatentowane korki wlewu paliwa i wiele innych.

Jak dbać o pilarki łańcuchowe marki STIHL?

Każda pilarka łańcuchowa, czy to marki STIHL, czy inna powinna być przechowywana w odpowiednim miejscu. Ponadto urządzenie należy czyścić i konserwować. Warto także stosować właściwe akcesoria do pilarek STIHL i zapoznać się z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi używania tych przydatnych urządzeń. W informacji znajdziesz między innymi dane dotyczące tego, jak napinać pilarkę łańcuchową. Instrukcja zawiera także dane dotyczące ostrzenia łańcucha piły, a także uruchomienia maszyny.

Pilarki łańcuchowe marki STIHL wyróżniają się doskonałą jakością, dlatego bez wątpienia spełnią one oczekiwania nawet najbardziej wymagającej osoby. Firma od ponad 90 lat ustala standardy w rozwoju pilarek łańcuchowych. Stosuje niezwykle innowacyjne rozwiązania dotyczące technologii, ergonomii, a także konstrukcji. Dlatego stanowi wzorcową jakość dla innych firm działających w tej branży. Perfekcja wykonania, wydajność, wygoda i inne elementy sprawiają, że pilarki STIHL są najczęściej kupowanymi piłami na świecie.

Śledź nas na Facebooku