Pilarka łańcuchowa marki STIHL wyróżnia się doskonałą jakością. Ich produkty są niezwykle wydajne, dlatego cieszą się dużą popularnością na całym świecie. Firma sięga do innowacji w zakresie technologii i ergonomii. Warto więcej dowiedzieć się na ich temat.
Jakie są rodzaje pilarek łańcuchowych STIHL?
Wyróżnia się pilarki łańcuchowe akumulatorowe, elektryczne i spalinowe. Każdy typ pilarek ma pewne zalety. Dla przykładu pilarki spalinowe i akumulatorowe nie są ograniczone przez żaden przewód. Dlatego dzięki temu można nimi ciąć nawet w trudno dostępnych miejscach. Co więcej, nie ma również niebezpieczeństwa przecięcia kabla. Osoba, która decyduje się na korzystanie z piły łańcuchowej, musi uwzględnić kwestie związane z bezpieczeństwem. Szczególnie trzeba uważać, gdy pracujemy we dwójkę. Gdy dzielimy części drewna na niewielkie kawałki, należy patrzeć, czy osoba z nami współpracująca nie przekłada rąk przez linię cięcia pilarki łańcuchowej.
Pilarka łańcuchowa Stihl – konserwacja
Osoby, które pragną cieszyć się funkcjonalnością zakupionej pilarki łańcuchowej, powinny dbać o konserwację i czystość urządzenia. Działania konserwacyjne należy wykonywać przed użyciem, po użyciu, a także raz na rok, czyli sezonowo.
Jakie czynności konserwacyjne należy wykonywać przed i po każdym użyciu pilarki łańcuchowej?
Przed użyciem pilarki łańcuchowej operator powinien sprawdzić, czy urządzenie znajduje się w bezpiecznym stanie. Istotne jest to, aby elementy sterujące nie były uszkodzone. Co więcej, części takie jak prowadnica, piła łańcuchowa, zaczep lub inne akcesoria muszą być właściwie zamontowane. Kolejną rzeczą jest sprawdzenie dźwigni gazu, blokady dźwigni gazu, wyłącznika i dźwigni kombi. Należy także zweryfikować to, czy działa hamulec łańcucha. Operator sprawdza również to, w jakim stanie jest piła łańcuchowa. Ważne jest także to, aby z urządzenia nie wyciekały żadne płyny, a w szczególności paliwo.
Pilarka łańcuchowa Stihl – regularna konserwacja
Sezonowo koniecznie trzeba regularnie czyścić pilarkę łańcuchową. Należy uwzględnić między innymi takie elementy jak: zwrotnica, otwór wlotowy i wylotowy oleju, czy też rowek prowadnicy. Prowadnica musi być również odwrócona po każdej wymianie bądź też ostrzeniu łańcucha. W nowych pilarkach łańcuchowych sprawdzamy napinacz urządzenia. Istotne jest także to, aby pilarka nie pracowała bez smarowania łańcucha.
Dlaczego czyszczenie pilarki łańcuchowej jest tak istotne?
Pilarkę łańcuchową koniecznie trzeba czyścić po każdym użyciu. Szczególne znaczenie ma dokładne oczyszczenie pilarki z żywicy i opiłków. Istotne jest to, że im zanieczyszczenia powstałe od żywicy są starsze, tym osad jest trudniejszy do usunięcia. Dlatego warto czyścić pilarkę regularnie. Co więcej, do tego zadania należy wykorzystywać uniwersalny środek czyszczący przeznaczony do takich właśnie narzędzi.
Jak konserwować elektryczne pilarki łańcuchowe marki STIHL?
Cechą charakterystyczną pilarek łańcuchowych elektrycznych jest prostsza budowa niż spalinowych. W pierwszej kolejności należy usunąć wszelkie wiórki i pyły. Wilgotną ściereczką lub specjalnym rozpuszczalnikiem do żywicy czyścimy obszar koła napędowego. Kolejną ważną rzeczą jest czyszczenie rowka prowadnicy. Należy też pamiętać o usunięciu zadziorów z rowka prowadnicy. Natomiast za pomocą pędzla czyści się szczeliny wentylacyjne.
Na czym polega konserwacja i czyszczenie pilarek łańcuchowych akumulatorowych?
Warto też wspomnieć o konserwacji i czyszczeniu pilarek łańcuchowych akumulatorowych. Na początku usuwamy ciała obce z komory akumulatora. Co więcej, należy wyczyścić styki akumulatora za pomocą miękkiej szczoteczki lub pędzelka.
Pilarka łańcuchowa Stihl – Czyszczenie i konserwacja pilarek łańcuchowych spalinowych
W przypadku pilarek łańcuchowych spalinowych operator sprawdza, czy zbiorniki oleju i paliwa są szczelne. Ponadto nie należy zapominać o systematycznym czyszczeniu filtra powietrza. W skład czynności konserwacyjnych wchodzi też regularna kontrola świecy zapłonowej pod kątem zużycia i usunięcia sadzy.
Na czym polega prawidłowe czyszczenie pilarek łańcuchowych?
W przypadku czyszczenia pilarki spalinowej łańcuchowej na początku opróżniamy zbiornik. Należy tego dokonać w dobrze wentylowanym miejscu. Pozostałości materiału utylizuje się w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego. Kolejną rzeczą jest opróżnianie gaźnika paliwa. Następnie z powodzeniem można uruchomić urządzenie. Co więcej, pilarka łańcuchowa powinna pracować przez pewien czas. Istotne jest to, aby gaźnik został opróżniony z benzyny. Pilarka powinna pracować na jałowym biegu. Dzięki temu nie będzie dochodziło do sklejania membrany w gaźniku. Operator sprawdza też świece zapłonowe i otwór wylotowy powietrza chłodzącego. Gdy zajdzie taka potrzeba należy oczyścić świece. Nie należy też zapominać o wyczyszczeniu filtra powietrza. Piła akumulatorowa wymaga wyczyszczenia akumulatora wilgotną ściereczką. Ponadto należy go przechowywać przy poziomie naładowania, które odpowiada dwóm świecącym diodom LED. Dzięki temu nie trzeba przejmować się głębokim rozładowaniem, które może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie akumulatora. Nie wolno także zapominać o przecieraniu wilgotną szmatką akumulatora.
Jak właściwie napiąć łańcuch do pilarki łańcuchowej?
Pilarki łańcuchowe należą do urządzeń, które podczas pracy ulegają dużym obciążeniom. Do tego zabrudzenia, ścieranie, trociny i inne elementy przyczyniają się do dodatkowych mechanicznych zużyć prowadnicy, koła łańcuchowego i piły łańcuchowej. Zatem operator musi pamiętać o dokładnym napinaniu łańcucha pilarki. W sytuacji, w której piła jest właściwie napięta, można ją bez problemu przesuwać mając zwolniony hamulec z małą siłą. Należy zwrócić również uwagę na to, że gdy piłę łańcuchową napięto w temperaturze roboczej, operator musi pamiętać o zmniejszeniu napięcia po ostygnięciu. Trzeba mieć na uwadze to, że gdy mamy nadmierne napięcie, przyczynia się to do obciążenia łożyska i prowadnicy. W konsekwencji może dojść do niepotrzebnych uszkodzeń.
Pilarka łańcuchowa Stihl – budowa
W budowie pilarki łańcuchowej wyróżnia się kilka zasadniczych elementów: silnik, zespół tnący i zespół sterujący. Prezentowane urządzenia wykorzystują silniki spalinowe lub elektryczne. Wybór maszyny zależy między innymi od intensywności wykonywanej pracy, czy też tego, jakie są możliwości operatora. Z kolei zespół tnący składa się ze sprzęgła, pokrywy, koło napędowego, prowadnicy, ostrogi, chwytacza piły, osłony przed wiórami i układów smarowania i hamowania piły. W tym przypadku częścią tnącą jest piła łańcuchowa. Natomiast komponenty, które odpowiadają za przeniesienie napędu z silnika na piłę to między innymi reduktor, sprzęgło, czy koło napędowe, a także wysięgnik. Jest jeszcze zespół sterujący, który pozwala pilarce nadać właściwe ułożenie i siłę psuwu. Jest także element, który odpowiada za sterowanie prędkością obrotową silnika.
Jakie są podstawowe zasady pracy z pilarką łańcuchową?
Osoba obsługująca pilarkę łańcuchową powinna przede wszystkim dążyć do utrzymywania pewnego chwytu. Istotne jest to, aby kciuki i palce całkowicie obejmowały uchwyty. Dla bezpieczeństwa należy trzymać kciuk lewej ręki przed przednim uchwytem. Dzięki temu ograniczymy niebezpieczeństwo ewentualnego odbicia. Co więcej, koniecznie należy stać w rozkroku, w efekcie uzyskamy lepszą równowagę. Warto również lewą stopę delikatnie wysunąć przed prawą. Podczas pracy w obniżonych pozycjach zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie ugięcie nóg w kolanach. Na czas transportu trzeba nałożyć osłonę prowadnicy. Podczas pracy z pilarką żadna osoba nie może być bliżej urządzenia niż od 3 do 5 metrów.
Warto także pracować z drugą osobą, ponieważ dzięki temu można sobie nawzajem pomóc. Natomiast gdy musisz pracować sam, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Wówczas warto powiedzieć komuś, gdzie będziemy w ciągu dnia. Z pewnością pomoże w tym podanie współrzędnych GPS. Ważne, aby mieć przy sobie telefon komórkowy lub radiostację, aby utrzymywać z kimś kontakt przynajmniej raz na trzy godziny. Zawsze należy parkować tak, aby móc szybko opuścić dany obszar. Trzeba również przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa.
Co to są odbicia podczas pracy z pilarką łańcuchową?
Podczas pracy z pilarką łańcuchową trzeba też uważać na tak zwane odbicia. Jest to sytuacja, w której łańcuch zaczepia się o drewno. To doprowadza do tego, że siła wytwarzana przez obracający się łańcuch przyczynia się do odrzucenia pilarki do tyłu oraz do góry. Jest to oczywiście bardzo niebezpieczne. Dlatego koniecznie stosujemy prawidłową technikę pracy z piłą łańcuchową. Co więcej, trzeba używać urządzenia z działającym hamulcem łańcucha. W trakcie cięcia lewy kciuk trzymamy przed przednim uchwytem. To pozwoli utrzymać piłę łańcuchową w czasie ewentualnego odbicia.
Pilarka łańcuchowa Stihl – Na jakie parametry piły łańcuchowe zwracamy uwagę przed zakupem urządzenia?
Ważnym parametrem, jeśli chodzi o pilarkę łańcuchową, jest waga urządzenia. Małe maszyny przeznaczone do przycinania drzewek lub krzewów ważą nie więcej niż 3 do 4 kilogramów. Natomiast duże poważniejsze i profesjonalne maszyny mogą ważyć nawet 10 kilogramów. Duże pilarki mają wiele ciekawych funkcji, ale należy przede wszystkim zastanowić się nad tym, czy wszystkie dodatki są nam potrzebne. Istotne jest to, że podczas pracy z pilarką duże znaczenie ma wygoda.
Moc pilarki łańcuchowej
Kolejnym ważnym parametrem w przypadku pilarki łańcuchowej jest moc, którą podaje się w koniach mechanicznych. Do przycinania drzewek i gałęzi sprawdzi się urządzenie, którego moc mieści się w granicach 1,5 do 2,5 KM. Natomiast do lekkich prac leśnych dobrym rozwiązaniem będzie pilarka o mocy 2,5 KM. Z kolei do cięższych prac w lesie dobra będzie piła z dużo większą mocą, na poziomie nawet 9 KM.
Długość prowadnicy pilarki
Kolejną sprawą jest długość prowadnicy pilarki łańcuchowej. W praktyce jest tak, że im jest ona dłuższa, tym lepiej. Jednakże z tym parametrem również nie należy przesadzać, ponieważ to wpływa na wagę urządzenia. Na przykład do prac przy budowie domu sprawdzi się piła z prowadnicą nie dłuższą niż 40 cm. Z kolei do prac na działce dobrym rozwiązaniem będą prowadnice o długości na poziomie od 30 do 35 cm.
Jak należy wybrać właściwy łańcuch do pilarki łańcuchowej?
W przypadku łańcucha do pilarki uwzględnia się trzy zasadnicze parametry, a mianowicie: podziałkę, grubość ogniw prowadzących, a także ilość ogniw prowadzących. Podziałka łańcucha jest odległością między osiami pierwszego i trzeciego nita, którą dzieli się przez dwa. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że podziałka dla wszystkich elementów układu tnącego koniecznie musi być taka sama. Z kolei grubość ogniw mierzy się w części ogniwa wchodzącego do rowka prowadnicy. Typowa grubość ogniwa dla pilarek kształtuje się na poziomie 1,3 mm, 1,5 mm, a także 1,6 mm. Ostatnim parametrem jest ilość ogniw prowadzących. Jest to wartość, którą można bez najmniejszego kłopotu ustalić przez liczenie ogniw łańcucha, które poruszają się w rowku prowadnicy. Ilość w tym przypadku zależy od długości prowadnicy. Ponadto za wyjątkiem łańcuchów, które mają nieparzystą liczbę ogniw prowadzących, jest ich dwa razy więcej, niż zębów tnących w łańcuchu.
Pilarka łańcuchowa Stihl – Jakie są najważniejsze zasady dotyczące prawidłowego użytkowania pilarek łańcuchowych?
Napięcie łańcucha to jeden z kluczowych czynników związanych z użytkowaniem pilarek łańcuchowych. Czynnik ten wpływa na wydajność i bezpieczeństwo użytkowania. Oczywiście łańcuch piły nie może być zbyt mocno i zbyt luźno napięty. Gdy łańcuch jest za luźny, może wypaść z prowadnicy, a to niestety nie jest bezpieczne dla operatora. Natomiast, gdy łańcuch jest za bardzo napięty, może przyczyniać się do nadmiernego zużycia prowadnicy bądź też łańcucha. Dlatego w pierwszej kolejności trzeba wyłączyć silnik i odczekać chwilę, aż silnik wystygnie. W dalszym etapie operator luzuje nakrętki, które mocują prowadnicę. Później trzeba unieść końcówkę prowadnicy, napiąć odpowiednio łańcuch i przykręcić nakrętki mocujące prowadnicę. Na końcu przeprowadzić próbę zatrzaśnięcia. Operator pamięta o systematycznym sprawdzaniu napięcia piły łańcuchowej podczas pracy.
Konserwacja piły łańcuchowej, czyli ważne zasady związane z użytkowaniem urządzenia
Dzięki systematycznej konserwacji piły łańcuchowej uda się ją utrzymać w odpowiednim stanie. Konserwacja obejmuje między innymi czyszczenie z pyłu, trocin, a także oleju. Należy uwzględnić również regularne sprawdzanie łańcucha i ostrości zębów. Operator sprawdza też prowadnicę, czy nie została ona zużyta. W skład konserwacji wchodzi też smarowanie, czyli weryfikowanie poziomu oleju do smarowania łańcucha.
Dbanie o bezpieczeństwo podczas pracy z pilarką
Podczas pracy z pilarką łańcuchową koniecznie trzeba przestrzegać zasad związanych z bezpieczeństwem. Operator koniecznie musi korzystać z odzieży ochronnej, a więc okularów, rękawic, czy też przyłbicy. Do obsługi urządzenia używa się jednej i drugiej ręki. Nie wolno również pracować na niestabilnych powierzchniach. Przestrzeń, na której wykonujemy konkretne zadanie pilarką łańcuchową, musi być wolna od wszelkich przeszkód.
Jakie są najważniejsze zasady ostrożności podczas pracy z pilarką łańcuchową?
Ostatnia kwestia dotyczy zasad ostrożności podczas pracy z pilarką łańcuchową. Przed pracą należy zapoznać się z instrukcją obsługi. Ponadto nie należy też korzystać z piły łańcuchowej, gdy jesteśmy pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Ponadto unikamy też pracy podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych, na przykład silnego wiatru i deszczu. Trzeba pamiętać też o tym, że piła łańcuchowa powinna być uruchomiona wyłącznie podczas cięcia.
Jakie olej nadaje się do smarowania piły łańcuchowej?
Do smarowania łańcucha pilarki łańcuchowej świetnie nadaje się olej, który jest właśnie przeznaczony do tego celu. Dzięki temu zapewnia to odpowiednią lepkość, a także smarowanie. W efekcie operator może liczyć na wydajne działanie maszyny. Nie należy stosować olejów, które będą przyczyniać się do większego zużycia łańcucha oraz prowadnicy.
Czy samodzielne ostrzenie łańcucha pilarki łańcuchowej jest dobrym pomysłem?
Wiele osób decyduje się na samodzielne ostrzenie łańcucha pilarki łańcuchowej. Jest to dobry pomysł, gdy mamy odpowiednią wiedzę i narzędzia. W przeciwnym przypadku należy skorzystać z pomocy specjalistycznego warsztatu serwisowego.
Historia firmy STIHL, czyli jak to się zaczęło?
Firma STIHL została założona w 1926 roku w niemieckim mieście przez Andreasa Stihla. Na początku przedsiębiorca skupiał się na wytwarzaniu maszyn przeznaczonych do czyszczenia kominów. Jednakże szybko zauważył, że ówczesny rynek ma zupełnie inną potrzebę. Brakowało narzędzi do pielęgnowania zieleni i przycinania gałęzi. Dlatego już w 1929 roku na rynek wprowadził pierwszą pilarkę łańcuchową. Trzeba powiedzieć, że była to wyjątkowa rewolucja w świecie maszyn leśnych.
W latach 50 XX wieku Stihl wyprodukował pierwszą pilarkę jednoosobową, ponieważ poprzednie wymagały współpracy dwóch osób. Było to narzędzie dużo lżejsze od poprzedniego rozwiązania. Co więcej, pilarka miała także dodatkowe systemy takie jak: system wibracyjny, czy smarowania. Ponadto miała nowoczesne technologie pozwalające na zmniejszanie generowanych spalin. Firma z roku na rok rozwijała się i zyskiwała kolejne rynki, na przykład w Stanach Zjednoczonych. Do przedsiębiorstwa wchodziły też kolejne pokolenia rodziny Stihl. Obecnie firma ma wysoką pozycję w branży, a jest to przede wszystkim efekt pasji, ciężkiej pracy i oczywiście dążenia do perfekcji. Nowoczesne pilarki łańcuchowe marki STIHL spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa i jakości.
Pilarka łańcuchowa Stihl – Dla kogo jest przeznzczona?
Pilarki łańcuchowe STIHL wyróżniają się doskonałą jakością i są najczęściej kupowanymi piłami na świecie. Firma kieruje swoją ofertę przede wszystkim do profesjonalistów leśnictwa. Wynika to z tego, że pilarki spalinowe tej marki mają niezrównaną moc, a także trwałość i niezawodność. Z tym sprzętem można pracować przez długie godziny w trudnych warunkach. Pilarki sprawdzą się też w przypadku entuzjastów ogrodnictwa. Nadają się do większych działek i ogrodów do przycinania gałęzi i krzewów. Jest to także narzędzie dobre dla pracowników firm remontowych i budowlanych. Z nimi można niezwykle łatwo usuwać wszelkie przeszkody na placu budowy. I na końcu pilarki STIHL spełnią oczekiwania amatorów i osób, które lubią samodzielnie wykonywać prace wokół domu i na posesji. Narzędzie jest łatwe w obsłudze, dlatego doskonale sprawdzi się do przycinania drzewek owocowych oraz przygotowania drewna na opał. Dzięki temu praca staje się niezwykle wygodna i przyjemna.
Pilarka łańcuchowa Stihl – zalety
Pilarki łańcuchowe STIHL wyróżniają się doskonałą jakością i wydajnością. Co więcej, od ponad 90 lat firma ustanawia standardy dotyczące rozwoju pilarek łańcuchowych. Przedsiębiorstwo wprowadza innowacyjne standardy dotyczące technologii, ergonomii i konstrukcji. Dzięki temu piły STIHL są najczęściej kupowanymi narzędziami na świecie. Są to maszyny, z którymi można z powodzeniem pracować w lesie, na działce, w ogrodzie i na terenie posesji. Mają one doskonałe łańcuchy tnące, które zaprojektowano w Niemczech, a wyprodukowano we własnej fabryce w Szwajcarii. Pilarki STIHL to nie tylko świetna wydajność i jakość, ale również szczegóły wyposażenia. W efekcie praca staje się prosta i co ważniejsze wygodna. Dzięki temu każdy, kto nabędzie pilarkę STIHL będzie cieszył się jej funkcjonalnością przez długi czas.
Duże pilarki sprawdzą się w pracy leśnej. Z kolei kompaktowe urządzenia będą świetnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o użytkowników prywatnych. Z piłami STIHL można świetnie zadbać o swój ogród i posesję. Osoby, które zainwestują w taki sprzęt, będą miały pod ręką niezawodną maszynę, która sprawdzi się w różnych okolicznościach.
Jaką pilarkę łańcuchową STIHL wybrać, spalinową, akumulatorową, czy elektryczną?
Firma STIHL ma w swojej ofercie pilarki spalinowe, akumulatorowe i elektryczne. Pierwsze mają niezwykle mocne i wydajne silniki, które do tego są wyjątkowo ekonomiczne. Co więcej, pilarki spalinowe są wygodne i można nimi dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Nadają się do pracy na terenie posesji i profesjonalnej pracy w lesie. Z kolei akumulatorowe piły mają specjalny system STIHL AK, który przyczynia się do tego, że pilarki nadają się do wykorzystania w średnich i dużych ogrodach. Ostatnią opcję stanowią elektryczne pilarki łańcuchowe, które są idealnym rozwiązaniem dla użytkowników prywatnych. Ponadto nadają się do użycia przez architektów krajobrazów i ogrodników. Pracują bardzo cicho i wydajnie. Można nimi ciąć drewno na opał, ale także przeprowadzić precyzyjną obróbkę drewna. Należy zwrócić też uwagę, że jest to urządzenie bezemisyjne. Najlepiej zdecydować się na rozwiązanie, które jest najlepiej dostosowane do konkretnych potrzeb.
Pilarka łańcuchowa Stihl, czyli połączenie technologii, komfortu i bezpieczeństwa
Nie ulega wątpliwości, że pilarki łańcuchowe STIHL stanowią połączenie technologii, komfortu i bezpieczeństwa. Piły mają przemyślaną i innowacyjną technologię. Jest to system STIHL Ergo STAR, który wpływa na bezproblemowy rozruch urządzenia. Co więcej, prezentowane pilarki łańcuchowe wyposażono w układ hamulcowy STIHL QuickStop i boczny napinacz łańcucha. Inne rozwiązania stosowane w tych pilarkach dotyczą opatentowanych korków wlewu paliwa, które dadzą się otworzyć bez stosowania specjalnych narzędzi. Warto też wspomnieć o systemie antywibracyjnym STIHL. Wszystkie dostępne funkcje znajdujące się w pilarkach można znaleźć w sekcji technologia STIHL.
Pilarki łańcuchowe STIHL są wyjątkowe. Jednakże trzeba pamiętać o tym, aby regularnie czyścić i konserwować zakupioną maszynę. Dzięki temu jej żywotność będzie jeszcze dłuższa.
0 Comments for “Pilarka łańcuchowa Stihl”